• Speciální pedagog

• Mgr. Jana Braunerová, Tel: 772 722 885, Email: braunerova@zsstipa.cz

Mgr. Šárka Kasálková, Email: kasalkova@zsstipa.cz

Konzultační hodiny: individuálně na základně předchozí domluvy

Činnost speciálního pedagoga ve škole je samostatnou poradenskou činností. Školní poradenské služby jsou definovány vyhláškou o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních č. 72/2005 Sb. Školní speciální pedagog vykonává činnosti zaměřené na odbornou podporu žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a všech ostatních žáků, kteří potřebují speciálně pedagogickou podporu a péči založenou na krátkodobých či dlouhodobých podpůrných opatřeních. Speciální pedagog se, ve spolupráci s ostatními pedagogickými pracovníky školy, snaží u každého žáka o jeho maximální rozvoj.

Ke standardním činnostem patří:

• Depistáž - cílené vyhledávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a jejich následné zařazení do speciálně pedagogické péče. Provádí např. screeningové vyšetření u žáků prvních ročníků zaměřené na zhodnocení úrovně dílčích percepčních a motorických funkcí, které jsou podkladem pro osvojování čtenářských dovedností, psaní i matematiky.

• Diagnostika – diagnostika speciálních vzdělávacích potřeb (shromažďování údajů o žákovi, včetně osobní a rodinné anamnézy, analýza získaných údajů a jejich vyhodnocení). Jedná se především o posouzení schopností a dovedností, které se významnou měrou podílejí na školní úspěšnosti žáka a umožňují mu v budoucnosti získávat další vědomosti a dovednosti a aplikovat je v praxi.

• Speciálněpedagogická intervence

• provádění, event. zajištění krátkodobé i dlouhodobé individuální či skupinové práce s žáky (speciálně pedagogické vzdělávací činnosti, činnosti reedukační, kompenzační, stimulační)

• participace na vytvoření plánu pedagogické podpory nebo individuálního vzdělávacího plánu (ve spolupráci s třídním učitelem, učitelem odborného předmětu, s vedením školy, se zákonnými zástupci žáka, se žákem a ostatními partnery podpůrného týmu uvnitř a vně školy)

• průběžné vyhodnocení účinnosti navržených opatření, dle potřeby navržení a realizace úprav