• Výchovný poradce

• Mgr. Markéta Mlčochová

Email: mlcochova@zsstipa.cz

Tel.: 601 368 364

Konzultace: pondělí po předchozí domluvě

Činnost výchovného poradce

Náplň práce výchovného poradce je stanovena vyhláškou MŠMT ČR č.72/2005 Sb. o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních. Novelizace vyhláška č.116/2011Sb.

Výchovný poradce se také zabývá problematikou vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků mimořádně nadaných, včetně možnosti individuálního studijního plánu dle vyhlášky č. 73/2005 Sb.

Vyhledávání a orientační šetření žáků, jejichž vývoj a vzdělávání vyžadují zvláštní pozornost, a příprava návrhů na další péči o tyto žáky.

•
          • ve spolupráci s ostatními pedagogickými pracovníky sleduje žáky s výukovými problémy
          • předkládá učitelům, řediteli školy a rodičům návrhy na další péči o tyto žáky
          • vede evidenci integrovaných žáků ve škole a podílí se spolu s ostatními pedagogy na zpracování dokumentace pro integrované žáky
          • v součinnosti s ostatními pedagogickými pracovníky iniciuje vyhledávání a šetření žáků, jejichž jednání a chování vyžaduje zvláštní pozornost
          • zajišťuje případná vyšetření v PPP, SPC
          • pomáhá učitelům zprostředkovat podklady pro psychologická a speciálně-pedagogická vyšetření
          • ve spolupráci s třídními učiteli vyhledá a sleduje talentované a nadané žáky Zajišťování nebo zprostředkování diagnostiky speciálních vzdělávacích potřeb (vstupní a průběžné) a intervenčních činností pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami.

Kariérové poradenství a poradenská pomoc při rozhodování o další vzdělávací a profesní dráze žáků, tj. zejména:

•
          • organizace schůzky se zákonnými zástupci vycházejících žáků,
          • zajištění dostatečného počtu informačních materiálů o možnostech studia na středních školách, jejich zprostředkování žákům (brožury, nástěnka)
          • spolupráce se školskými poradenskými zařízeními (pedagogicko-psychologická poradna, speciálně pedagogické centrum a středisko výchovné péče) při zajišťování poradenských služeb přesahujících kompetence školy