• Metodik prevence

• Mgr. Lenka Machálková

Tel.: 772 722 886

Email: machalkova@zsstipa.cz

Konzultace: Po předchozí domluvě.

Schránka důvěry

Po mnoho let u nás ve škole v rámci primární prevence funguje schránka důvěry. Je umístěna na prvním stupni, na chodbě vedle sborovny. V průběhu let jsme díky této schránce řešili problémy úsměvné, jindy malé a někdy bohužel i závažné.

Můžete zde napsat o svých problémech, dotazech, situacích, o kterých se stydíte mluvit nebo se někomu svěřit. Může se např. jednat o situace, kdy:

• máte problémy ve třídách, se spolužáky, s učiteli
          • máte pocit, že je někomu ubližováno
          • máte dobrý nápad, který nevíte, jak realizovat
          • něco ve škole postrádáte
          • se potřebujete svěřit s něčím důvěrným
          • potřebujete pomoc nebo poradit se školními záležitostmi

Možná vás něco trápí, vážný nebo zdánlivě nepodstatný problém a nemáte odvahu se na nás obrátit osobně. Ale všichni víme, že jediný problém, který se nedá vyřešit je ten, o kterém nikdo neví.

L. Machálková, školní metodik prevence

Aktivity pro žáky 2023/2024

Veškeré akce, besedy a přednášky jsou rozepsány ve školním kalendáři, Edupage, který všechny zúčastněné včas informuje.

Co má na starosti školní metodik prevence?

Metodická a koordinační činnost

• tvoří a kontroluje realizaci minimálního preventivního programu školy za uplynulý školní rok
          • koordinuje a realizuje aktivity školy zaměřené na prevenci záškoláctví, šikany, závislostí, násilí, vandalismu, sexuálního zneužívání, xenofobie, rizikových projevů sebepoškozování a dalších patologických jevů
          • koordinuje vzdělávání pedagogů školy v oblasti prevence sociálně patologických jevů
          • komunikuje s orgány státní správy a samosprávy

Informační činnost

• prezentuje výsledky preventivní práce školy, získává nové odborné informace
          • aktualizuje databázi spolupracovníků školy pro oblast prevence sociálně patologických jevů (orgány státní správy a samosprávy, střediska výchovné péče, pedagogicko-psychologické poradny, zdravotnická zařízení, policie, orgány sociální péče, nestátní organizace působící v oblasti prevence, centra krizové intervence a další zařízení, instituce, organizace i jednotliví odborníci)

Poradenská činnost

• vyhledává a orientačně šetří žáky s rizikem či projevy sociálně nežádoucího chování
          • poskytuje poradenskou službu těmto žákům a jejich zákonným zástupcům, případně zajišťuje péči odpovídajícího odborného pracoviště
          • spolupracuje s třídními učiteli

Užitečné kontakty:

Minimální preventivní program je k nahlédnutí v kabinetě školního metodika prevence.